VASSK

 

 

RTU programmas "Vides zinātne" bakalaura studiju priekšmetu apraksts

N. p.k.

Nosaukums

KP

ASt

Mācību priekšmetu anotācijas

A. Obligātie studiju priekšmeti
1.

Matemātika

9
144

Ievads. Analītiskā ģeometrija: vektori, līnijas, virsmas. Lineārā algebra, matricas, determinanti , lineāru vienādojumu sistēmas. Ievads analīzē: robežas, nepārtrauktība. Diferenciālrēķini: atvasinājums, diferenciālis, to pielietojumi. Integrālrēķini: nenoteiktais un noteiktais integrālis, to pielietojumi. Parastie diferenciālvienādojumi. Rindas. Divkāršie un trīskāršie integrāļi.

2.

Fizika

6
96

Mehānika. Molekulārfizika un termodinamika. Elektrostatika . Līdzstrāva. Elektromagnētisms. Svārstības un viļņi. Optika. Kvantu mehānika. Cietas vielas. Atomi. Elementārdaļiņas.

3.

Mehānika

2
32

Materiālie objekti, to matemātiskie modeļi. Mehāniskā kustība. Telpa, laiks, mehāniskā mijiedarbība, spēku sistēmas. Ņūtona mehānikas pamatlikumi. Statikas un dinamikas uzdevumi, to saistība ar skaitļošanas tehniku. Deformējama ķermeņa modeļi. Deformāciju un spriegumu noteikšana. Stiprība. Noturība. Ilgizturība. Svārstības un akustika.

4.

Elektrība un magnētisms

2
32

Elektriskais lauks vakuumā un vielā. Elektriskā strāva cietā, šķidrā un gāzveida vadītājā. Magnētiskais lauks telpā un vielā. Magnētiskās ķēdes. Elektromagnētiskā indukcija, virpuļstrāvu efekti. Elektromagnētiskās svārstības un viļņi, to ietekme uz dzīviem organismiem.

5.

Vispārīgā ķīmija

2
32

Dispersas sistēmas. Ūdens šķīdumi, pH . Skābes, bāzes, sāļi. Metālu vispārīgās īpašības. Galvaniskais elements. Elektrolīze. Ķīmiskie strāvas avoti. Metālu korozija un pretkorozijas aizsardzība. Nemetālu vispārīgās īpašības. Organiskie savienojumi. Organiskie polimēri.

6.

Materiālzinību pamati

1
16

Materiālu loma cilvēces eksistencē. Vienkāršie materiāli un kompozītmateriāli. Materiālu īpašību un struktūras kopsakarības. Materiālu praktiski izmantojamās formas un metodes šo formu iegūšanai. Materiālu tehnoloģiskās īpašības. Materiāla (izstrādājuma) "dzīves" cikls. Materiālu izvēles principi.

7.

Tēlotāja ģeometrija un inž. grafika

2
32

Telpas objektu attēlošanas plaknē teorētiskie pamati. Projicēšanas metodes. Kompleksais rasējums. Rasējuma transformācijas metodes. Metriskie uzdevumi. Pozicionālo uzdevumu risināšanas metodes. Virsmu izklājumi. Aksonometriskie attēli. Skatu, griezumu, šķēlumu izvēle . Izmēru atzīmēšana. Detaļu savienojumi. Skices un darba rasējumi, kopsavilkuma rasējums, detalizēšana. Būvniecības rasējumi.

8. Datormacība (pamatkurss)
3
48
Datoru klasifikācija. Mūsdienu datoru pārskats. Datu apstrādes teorijas pamati. Algoritmizācijas ideoloģija. Iterācija un rekursija, iekļautie cikli. Programmēšanas valodas pamati: darbs ar masīviem, ierakstiem, failiem, datu ievades/izvades iespējas, procedūras un funkcijas. Programmēšanas tehnikas pamati. Programmas modularitāte. Bibliotēkas.
9. Ekonomika
3
48
Kursā aplūkoti ekonomikas pamatjēdzieni: retums, izvēle, maksa par izvēli, ražošanas iespējas, derīgums, pozitīvā un normatīvā ekonomika, mikroekonomika un makroekonomika. Dots priekšstats par robežlielumu teoriju un tās pielietojumu, preču un ražošanas faktoru tirgiem. Analizētas tirgus funkcijas sabiedrībā un tirgus mehānisms.
10. Sociālās attīstības modeļi
2
32
Sociālā izziņa. Sabiedrības būtība, ģenēze un modeļi. Sabiedrības attīstības teorijas. Demokrātijas modeļi. Mūsdienu civilizācija. Postsociālistiskā realitāte. Latvijas sabiedrības attīstības perspektīvas.
11. Tiesību pamati
2
32
Svarīgākie tiesību teorijas jēdzieni, civiltiesiskās līgumiskās attiecības, ģimenes, mantošanas un darba tiesību pamatjēdziens.
12. Civilā aizsardzība
1
16
Ārkārtēju situāciju prognozēšanas un novērtēšanas principi tehniskās sistēmās. Avāriju, katastrofu un stihisku nelaimju likvidēšanas pasākumi. Cilvēku dzīves un darbības apstākļu nodrošinājums ārkārtējās situācijās.
13. Fiziskā audzināšana
0
96
Peldēšana. Ritmika. Smagatlētika. Sporta spēles. Vispārēja fiziskā sagatavotība.
14. Matemātikas papildnodaļas
2
32
Līnijintegrāļi un virsmas integrāļi. Skalārs un vektoriāls lauks. Atvasinājums dotā virzienā, gradients, plūsma, cirkulācija, diverģence, rotors, Gausa un Stoksa teorēma. Laplasa operators līklīniju koordinātēs. Kompleksā mainīgā funkcijas. Košī teorēma un integrālā formula. Teilora un Lorāna rindas. Rezidiji. Laplasa transformācija, tās pamatīpašības un pielietojumi. Beseļa f.
15. Varbūtības teorija un mat. statistika
2
32
Klasiskā varbūtības definīcija. Aksiomātiskā varbūtība definīcija. Notikumu algebra. Pilnā varbūtība. Bernulli shēma. Baijesa formulas. Diskrēti nepārtraukti gadījuma lielumi. Sadalījuma un blīvuma funkcija. Lielo skaitļu likumi. Centrālā robežteorēma. Matemātiskās statistikas elementi. Hipotēžu pārbaude. Kombinatorika.
16. Gāzu un šķidrumu mehānika
6
96
Hidrostatikas pamati. Diferenciālie vienādojumi hidrostatikā. Hidrodinamika un aerodinamika. Līdzības teorijas pamati plūsmas mehānikā. Ideāla un reāla šķidruma caurulēs un gar plāksni. Cauruļvadu aprēķini. Hidrodinamikas un aerodinamikas eksperiments. Plūsmas mehānika siltumizmantojošās iekārtās un procesos.
17. Inženieraprēķinu datorrealizācija
6
96
Inženieraprēķinu veidi. Lineāru un nelineāru vienādojumu sistēmu risināšana. Datu apstrāde. Interpolācija un ekstrapolācija. Skaitliskā diferencēšana un integrēšana. Diferenciālvienādojumu risināšana. Optimizācijas metodes un algoritmu izvēle.
18. Ūdens ķīmija un mikrobioloģija
5
80
Ūdens fizikālās īpašības. Ūdens antropogēnais piesārņojums. Ūdeņu pašu attīrīšanās bioķīmiskie procesi. Anaerobie procesi. Biogēno elementu eliminēšana. Dzeramā ūdens dezinficēšanas metodes. Mūsdienīgās notekūdeņu attīrīšanas metodes. Normatīvie dokumenti.
19. Elektrotehnika un elektronika
2
32
Elektriskās strāvas ķēdes, to elementi. Ķēžu darba režīmi. Līdzstrāvas un maiņstrāvas ķēžu pamatlikumi un aprēķins. Elektriskās mašīnas, to uzbūve, darbības princips, raksturlīknes. Elektronisko sistēmu pamatelementi. Ciparu kombinacionālās shēmas. Mikroprocesori. Taisngrieži.
20. Siltumenerģētisko sistēmu pamati
8
128
Dažādas enerģijas formas. Gāzu un gāzu maisījumu īpašības. Ievads degšanas procesā, degšanas stehiometriskie apstākļi. Enerģijas pārveidošanas cikli iekšdedzes dzinējos, gāzes turbīnās, saldēšanas ierīcēs, siltuma sūkņos, termoelektrostacijās. Stāvokļa diagrammas reālām darba vielām. Siltuma apmaiņas pamatkoncepcijas un galvenās likumsakarības. Siltuma aprēķinu pamati.
21. Ekoloģija un vides aizsardzība
4
64
Ekoloģijas vēsture. Modernā ekoloģija. Ekosistēma. Tās stabilitāte. Ekoloģiskie faktori. Ekoloģiskā ekonomika. Ekoloģiskā kapacitāte. Ekoloģiskā niša. Ekoloģiskā inženierija. Vides terminoloģijas.
22. Izejvielas un energoresursi
2
32
Izejvielas. Klasifikācija. Ietekme uz vidi. Sastāvs. Lietojums. Izmantošanas efektivitāte. Energoresursi. Klasifikācija. Sastāvs. Lietojums. Izmantošanas efektivitāte.
23. Teritoriālā plānošana un sistēmiskā izpratne
5
80
Teritoriālās plānošanas likumdošanas, inženiertehniskais, sociālais, ekonomiskais, ekoloģiskais aspekts. Reģionālie energoplāni: energoresursu pieejamība, energopatērētāju dati, energotehnoloģiju alternatīvas, zemāko izmaksu metode. Sistēmiskā izpratne. Būtība. Lietojums. Perspektīvas.
24. Ekoloģisko pētījumu pamati
4
64
Ekoloģisko pētījumu definīcija. Sasniegumi Latvijā un pasaulē. Pētījumu bāze. Metodes. Datu vākšana un apstrāde. Rezultātu analīze. Laboratoriju iespējas vides piesārņojuma noteikšanai. Eksperimenta plānošanas pamati. Ietekmes uz vidi vērtēšanas pamati. Jaunākie pētījumi vides aizsardzībā Latvijā un pasaulē.
25. Klimata tehnoloģiju teorētiskie pamati
4
64
Klimata tehnoloģiju definīcija. Klimata tehnoloģiju iniciatīvas likumdošanas, inženiertehniskais, sociālais, ekonomiskais aspekts. Tīru tehnoloģiju attīstības mehānismi. Kopīstenošanas projekti. Izmešu tirdzniecības stratēģija. Izpildes indikatori.
26. Vides aizsardzības un reciklizācijas procesi
3
48
Atkritumu pārstrāde. Procesi. Atkritumu pārvaldība. Pašvaldību un rūpniecības uzņēmumu cieto atkritumu avoti, klasifikācija un sastāvs. Atkritumu īpašības. Separācija. Uzglabāšana un transports. Atkritumu minimizācija: stratēģija, ieguvumi, atkritumu samazināšanas procesi. Atkritumu izmantošana un reciklizācija. Materiālu reģenerācijas procesi.
27. Ievads studiju nozarē
1
16
Dabā notiekošo procesu analīze no inženiera viedokļa. Klimata pārmaiņas. Atmosfēras gaisa, ūdens un grunts piesārņojuma cēloņi un problēmas. Vides piesārņojuma mazināšana un innovatīvas tahnoloģijas.
28. Datormācība (speckurss)
2
32
Datoru klasifikācija. Mūsdienu datoru pārskats, Datu apstrādes teorijas pamati. Algoritmizācijas ideoloģija. Iterācija un rekursija, iekļautie cikli. Programmēšanas valodas pamati: darbs ar masīviem,, ierakstiem, failiem, datu ievades / izvades iespējas, procedūras un funkcijas. Programmēšanas tehnikas pamati. Programmas modularitāte. Bibliotēkas.
B. Ierobežotās izvēles priekšmeti
B.1.1. Elektrotehnoloģijas un elektroapgādes pamati
5
80
Elektrotehnoloģiskās iekārtas. Elektroapgādes sistēmas, to raksturojošie parametri. Elektroenerģijas klasifikācija, to režīmi. Elektroenerģijas patēriņa grafiki un elektriskās slodzes, elektrosadales tīkli, to pielietojums, sprieguma sistēmas izvēle, elektroapgādes variantu tehniski ekonomiskais salīdzinājums. Elektriskā apgaismošana. Apgaismojuma aprēķini.
B.1.2. Alternatīvie enerģijas avoti
3
48
Tradicionālo elektrostaciju resursu un ekoloģiskās problēmas. Latvijas specifika. Kodoltermiskie reaktori. Termoemisijas un termoelektriskie ģeneratori, siltuma sūkņi. Siltuma elementi, fotoelektriskie pārveidotāji, biogāzes un ģeotermālās stacijas. Vēja un mazās HES. HES projektēšana.
B.1.3 Modernie elektromehā­niskie enerģijas pārvei­dotāji
2
32
Elektrisko mašīnu, transformatoru un aparātu galvenie tipi. Supervadāmības izmantošana. Elektrisko mašīnu vispārinātas teorijas pamati. Moderno elektroiekārtu attīstības perspektīvas.
B.1.4. Vides pārvaldības sistēmas
3
48
Vides pārvaldības sistēma Latvijā. Pieredze Eiropas valstīs un pasaulē. Valsts līmeņa organizācijas. Reģionālās vides pārvaldes. Struktūra. Uzdevumi. Inspekcijas. Pašvaldību un uzņēmumu uzdevumi vides aizsardzības jautājumu risināšanā. Nevalstiskās organizācijas.
B.1.5. Transports un vide
2
32
Transporta ceļi un ģeogrāfiskā ainava. Transporta troksnis. Vides aizsardzība, būvējot transporta ceļus. Būvmateriālu karjeru rekultivācija. Transporta līdzekļu atgāzēs. Velosipēdistu ceļi. Atpūtas vietas. Sabiedriskā transporta organizācija, tā nozīme vides aizsardzībā.
B.1.6. Enerģijas patērētāja vadīšana
3
48
Energosaimniecības apsekošana, analīze, kontrole, attīstības plānošana. Enerģētiskās efektivitātes uzlabošanas pasākumu ekonomiskā un ekoloģiskā izvērtēšana ēkā, apgaismes ķermeņiem, siltumapgādes un ventilācijas sistēmām, saldēšanas iekārtām, elektromotoriem utt. Optimālo darbības faktoru noteikšana, izvēle.
B.1.7. Metroloģija
3
48
Mērīšanas process, metodes, kļūdas. Mērīšanas līdzekļi. Tiltu un kompensācijas shēmas. Pretestības, induktivitātes, kapacitātes, sprieguma, strāvas, jaudas, fāzu nobīdes un frekvences mērīšana. Magnētisko lielumu mērīšana.
B.1.8. Kvalitātes vadības pa­mati un attīstības tendences
3
48
Kvalitātes pamatjēdzieni. Savstarpējā apmaināmība. Aprēķinu metodes. Kontroles metodes. Rezultātu apstrāde.
B.1.9. Degšanas procesi
3
48
Kurināmā klasifikācija. Cietā, šķidrā un gāzveida kurināmā sastāvs. Gaisa un dūmgāzu tilpumi. Kurināmā patēriņš. Nosacītais kurināmais. Dūmgāzu analīze.
B.1.10. Siltumapgādes sistēmas
3
48
Dažādas enerģijas formas. Ievads degšanas procesā. Enerģijas pārvade. Siltumapmaiņas pamatkoncepcijas un galvenās likumsakarības. Siltuma apgādes sistēma: ražošana, pārvade, patēriņš. Siltumapgādes sistēmas elementi. Energoefektivitāte.
B.1.11. Vides kvalitātes vadība
3
48
Pamatjēdzieni par standartu ISO 14000.Vides audits. Pasākumi rūpniecībā 14000 standarta prasību nodrošināšanai, Tīrākās produkcijas un atkritumu minimizācijas programmas.
B.1.12. Grunts attīrīšanas tehnoloģijas
2
32
Grunts piesārņojums un tā potenciālie avoti. Grunts apstrādes tehnoloģiju klasifikācija. Fiziskās attīrīšanas metodes. Ķīmiskās attīrīšanas metodes: ekstrakcija ar selektīviem šķīdinātājiem, aizvietošanas un oks. red. tehnoloģijas. Bioloģiskās apstrādes metodes. Termiskās destruktīvās un nedestruktīvās apstrādes metodes.
B.1.13. Gruntsūdeņu attīrīšanas tehnoloģijas
2
32
Pazemes ūdeņu aizsardzība Latvijā un potenciālie piesārņojuma avoti. Ķīmiski piesārņotu gruntsūdeņu attīrīšana. Tīra produkta atgūšanas tehnoloģijas: pasīvās un aktīvās sistēmas. Filtrācijas ar aktīvo ogli, separācija, membrānu tehnoloģija, izpūšana ar gaisu un tvaiku, izsmidzināšana.
B.1.14. Ūdens tīrīšanas tehnoloģija
5
80
Ūdens tīrīšanas fizikālie, ķīmiskie un bioloģiskie procesi. Ierīču projektēšana ūdens fizikālajai, ķīmiskai un bioloģiskai tīrīšanai.
B.1.15 Enerģija un ekoloģija autotransportā
3
48
Automobiļu ekoloģiskuma noteikšanas starptautiskie standarti. Degvielas patēriņa noteikšana. Alternatīvās degvielas. Enerģija un ekoloģija autotransporta uzņēmumā. Humānā faktora ietekme uz enerģijas un degvielas patēriņu. Modernās autotransporta ekoloģiskuma tehnoloģijas.
B.1.16 Vides ķīmija un vides atbilstība
6
96
Pamatjēdzieni. Ķīmisko savienojumu toksiskums. Antropogēno faktoru ietekme uz ķīmisko elementu sadalījumu dabā. Ekotoksikoloģijas pamati. Atmosfēras ķīmija. Vielu ķīmiskās pārvērtības troposfērā. Skābie lieti. Slāpekļa un oglekļa aprite dabā. Hidroķīmija. Gaisa, ūdens un augsnes piesārņojuma veidi un to kontrole. Dabas resursi un to ekoloģiski pamatota izmantošana. Vides atbilstība.
B.2.1. Angļu valoda
3
48
Prasmju attīstīšana lasīšanā, auditēšanā, rakstīšanā un saruna.
B.2.2. Vācu valoda
3
48
Prasmju attīstīšana lasīšanā, auditēšanā, rakstīšanā un sarunā.
B.2.3. Franču valoda
3
48
Prasmju attīstīšana lasīšanā, auditēšanā, rakstīšanā un sarunā.
B.3.1. Vispārīgā socioloģija
2
32
Sabiedrība kā sociāla sistēma. Personība. Sociālā struktūra. Grupas. Sociālās organizācijas. Sociālie institūti. Sociālā informācija, tās iegūšana un izmantošana.
B.3.2. Vadības socioloģija
2
32
Tirgus zinības sociālie aspekti. Ražošanas uzņēmums - sociāla sistēma. Darbinieks sociālo attiecību sistēmā. Sociālo procesu vadība. Sociālie aspekti darbā un tā organizācijā.
B.3.3. Mazās grupas un personības socioloģija
2
32
Sociālo un sociāli psiholoģisko procesu mijiedarbība mazajā grupā. Personības uzvedība dažādās situācijās. Sociālo grupu tipoloģija. Cilvēks darbā un ģimenē. Mazās grupas socioloģiskā izpēte.
B.3.4. Politoloģija
2
32
Politiskā vara. Demokrātiski un nedemokrātiski varas īstenošanas veidi. Valsts, tās formas, funkcijas un institūcijas. Pašvaldības. Politiskās partijas. Vēlēšanu sistēmas. Politiskā kultūra.
B.3.5. Psiholoģija
2
32
Psiholoģijas pamatjēdzieni. Psiholoģija kā zinātne, galvenie virzieni. Izpētes metodes. Psihiskie procesi. Cilvēku uzvedība. Personība. Pedagoģiskā saskarsme.
B.3.6. Apvienotā Eiropa un Latvija
2
32
Apvienotās Eiropas būtība Apvienotās Eiropas institūcijas. Ekonomiski sociālā, politiskā aizsardzības integrācija. Latvija ceļā uz Apvienoto Eiropu: perspektīvas un problēmas.
  Kopējais
4
64
  Kopējais (pavisam)
13
208