„Kompakts saules un granulu modulis” |
Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta Informācija par projektu Projekta prezentācija izstādē “Vide un enerģija” 2010.gada 16.oktobrī 2009. gada augustā Rīgas Tehniskās universitātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūts sadarbībā ar trim Latvijas uzņēmumiem SIA „Grandeg”, SIA „VIA – S” un SIA „CC & R Investments” Saules enerģija un granulas daudzdzīvokļu ēkas siltumapgādei Sistēmā pamata siltuma avots ir granulu katls, kam jāspēj nodrošināt ēku gan ar telpu apsildi, gan ar karsto ūdeni. Gada saulainajās dienās siltuma ieguvei tiek izmantoti saules kolektori, kuru iegūtais saules siltums sākotnēji tiek uzkrāts ūdens tvertnēs un vēlāk tiek izmantots pēc nepieciešamības. Daudzdzīvokļu ēka demonstrācijas projektam Demonstrācijas projektam ir izvēlēta ēka Siguldā, Krišjāņa Barona ielā 2. Ēkā ir 3 stāvi, 30 dzīvokļi un tās kopējā apkurināmā platība ir 1671,4 m2. Šī gada maijā ēkai ir veikts energoaudits - lielākajā daļā ēkas dzīvokļu (ap 56%) veikta logu nomaiņa un tiek plānots līdz vasaras beigām veikt ēkas siltināšanu. Ēkai ir plakans jumts, kas piemērots kolektoru uzstādīšanai, ka arī autonomā apkures sistēma, ko nodrošina divi dabasgāzes katli. Līdz ar to šī ēka ir piemērota demonstrācijas projektam. Šobrīd ēkā norit darbs pie saules kolektoru konstrukciju uzstādīšanas. Ēka sadalīta trīs blokos un uz katra no tiem paredzēts uzstādīt kolektorus. Kā redzams attēlos, vienā jumta daļā jau uzlikts karkass, pie kura tiks montēti saules kolektori.
Prototipa modeļa simulācijas un aprēķini Kompaktā saules un granulu moduļa gada enerģijas bilance gada griezumā parādīta zemāk redzamajā attēlā. Kopā gada laikā tiek saražotas 261,6 MWh siltuma, no kurām 94% jeb 246,1 MWh saražo granulu katls un 6% jeb 15,5 MWh saražo saules kolektori. Lielākā daļa jeb 77% saražotā siltuma tiek patērēta apkurei gada aukstajā laikā, kad darbojas praktiski tikai granulu katls. Karstajam ūdenim mājsaimniecības vajadzībām tiek patērēts krietni mazāk karstā ūdens, apmēram 13% no visas sistēmas saražotās enerģijas. Atlikušie 10% saražotā siltuma aiziet kā zudumi no karstā ūdens cirkulācijas un zudumi akumulācijas tvertnēs. Kā redzams tabulā, veicot siltināšanas darbus, mājas enerģijas patēriņš samazināsies par 38 %, no 484 līdz 300 MWh/gadā. Augšējā ailītē redzams, ka arī neveicot siltināšanas darbus, maksa par granulām nepieciešamā siltuma saražošanai būtu gandrīz par 20% zemāka nekā maksa par gāzi. Pie tam jāņem vērā, ka granulām paņemta augsta cena – 110 Ls/t, un dabas gāzes cenai plānots pieaugums – par 30% sākot no nākošā gada. Ietaupījums, realizējot abus plānotos pasākumus, ir ievērojams – apkures izmaksas tiek samazinātas uz pusi, ik gadu tiks ietaupīti vairāk kā 8 tūkstoši latu.
Jaunumi Anketa 24. februārī aizvadīts seminārs “Atjaunojamie energoresursi ēku siltumapgādei”
Kontaktinformācija
Saņemts atbalsts no Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta līdzfinansētās programmas "Vides politikas integrācijas programma Latvijā" līdzekļiem. |