2010. gada 19. maijā notika Latvijas Zaļās enerģijas 2. forums, kurš norisinājās RTU aulā, Kaļķu ielā 1. Forumā tika apspriests šobrīd izstrādes stadijā esošais Atjaunojamo energoresursu likumprojekts, kas cita starpā paredz, ka sistēmas operatoram, kas Latvijā ir AS „Latvenergo”, mazajiem elektroenerģijas ražotājiem būs jākompensē izdevumi par pieslēguma izveidi.
Diskusijas laikā ir izskanējušas bažas, ka šādas normas īstenošanas dēļ varētu pieaugt elektroenerģijas tarifi gala patērētājiem. Tagad tā vietā jaunajā likumprojektā ir noteikts, ka būs jāveic noteiktas piemaksas par brīvajā tirgū iegādāto „zaļo” elektroenerģiju. Diskusijā ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce minēja, ka mūsu valsts attīstības politika paredz virzību uz arvien lielāku atjaunojamo energoresursu izmantošanu, stimulējot vietējos ražotājus un tādējādi kaut kādā mērā mazinot pašreizējo atkarību no ārvalstu piegādātājiem. Tāpat jāņem vērā, ka atjaunojamo energoresursu izmantošana elektroenerģijas ražošanai izmaksā dārgāk nekā fosilie resursi. Uz jautājumu, kāpēc likumā nav noteikts, ka cena būs fiksēta, ekonomikas ministrs Artis Kampars atbildēja, ka ilgtermiņā „zaļās” enerģijas ražotājiem ir jābūt pārliecinātiem, ka tie spēs ražot paši savu enerģiju. Tādējādi veidojas situācija, ka jo mazāka elektrostacija tiek būvēta, jo lielākas faktiski veidojas pieslēguma izmaksas. Atbildot uz jautājumu, kā strādās piemaksas, ekonomikas ministra padomnieks Klāvs Olšteins pastāstīja, ka piemaksas princips ir attiecināms uz visiem atjaunojamo energoresursu veidiem. Turpmākajās dienās var iesniegt ierosinājumus ekonomikas ministrijai par cenu, kādai būtu jābūt par uzstādīto jaudu. Ministrija arī gatava uzklausīt viedokli, lai noteiktu, kas ir uzskatāmas par mazas jaudas stacijām: vai tās būtu 0,5 vai 1,2 MW stacijas. RTU profesors Gatis Bažbauers izskaidroja klātesošajiem tarifa veidošanos: „Formula par tarifu veidošanos novērš CO2 izmešus, kas saistīti ar fosilajiem materiāliem un tehnoloģiju fosilajām jaudām. Mēs esam ieinteresēti, lai attīstītos tās stacijas, kuras var strādāt bez lielām investīcijām. Ja ir papildus sociāli ekonomiskie ieguvumi, t.i. jaunas darba vietas, tad jābūt varbūt citiem nodokļiem”. Profesors arī minēja, ka regresivitātei nav jēgas, jo tā balstās uz CO2 cenu, piemaksa būs spēkā 15 gadus no ekspluatācijas brīža.
AER likumprojekts ir pieejams lejupielādei šeit (pdf dokuments). Prezentācijas: A.Kampars: Atjaunojamās enerģijas likumprojekts J.Ozoliņš: Latvijas enerģijas politika:ceļā uz ilgtspējīgu un caurspīdīgu enerģētikas sektoru Ž.Jaunzeme-Grende: Zaļā atmoda.lv
Papildus informācija par forumu: Klāvs Olšteins Tel. 26 160 696 Informācija par reģistrāciju un posteriem: Alise Bērziņa Tel. 26 039 274 E-pasts:
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
|